ABD nükleer bombaları yeniliyor

İncirlik Üssü’nde ABD’nin nükleer bomba yenileme çalışmaları yürütmesine tepki gösteren Şoygu, bu durumun Rusya için risk oluşturduğunu söyledi

06-01-2017 12:27

Haberler » GÜNCEL


ABD’nin, PKK-PYD’ye destek üssü haline getirdiği İncirlik’te sessiz sedasız yürütülen nükleer modernizasyon çalışmaları Türkiye’yi nükleer silahlanma tartışmalarının odağı haline getirmiş durumda. Avrupa’daki en büyük taktik nükleer bomba stokunu barındıran İncirlik Üssü’nde ABD’nin nükleer bomba yenileme çalışmaları yürütmesine Rus Savunma Bakanı Sergey Şoygu, kritik ifadelerle dikkat çekti: ABD, Türkiye’nin de içinde bulunduğu ülkelerdeki nükleer bombaları modernize ediyor ve bu durum Rusya için risk oluşturuyor. Bu girişimlere gerekli karşılığı vermek zorundayız.

Devletin üst kademelerinden yükselen tepkiyle kapatılması gündeme gelen İncirlik Üssü’ne ilişkin bir süredir dikkatlerden kaçan bir nükleer tartışma yaşanıyor. ABD, yakın zamanda İncirlik Üssü’ne yerleştirdiği 50’ye yakın taktik nükleer B-61 bombasını yenileştirme çalışması başlattı. ABD’nin taktik nükleer bombaları Belçika, İtalya, Hollanda ve Almanya’da da mevcut. Ancak en fazla bomba İncirlik Üssü’nde bulunuyor. Son dönemde Rusya’nın atakları karşısında silahlanma çalışmalarına hız veren ABD, Türkiye’deki nükleer varlığını geliştirme çabasında. Bu kapsamda bir süredir İncirlik Üssü’nde gizlice yenileştirme çalışmaları yürütülüyor. Hedef Rusya’ya karşı taktik nükleer silah kapasitesini gereken seviyeye çıkarmak.

Reklamdan sonra devam ediyor
Bölgemizdeki nükleer silah varlığı konusunda uzman olan bir askeri kaynak Aydınlık’a, sessiz sedasız yürütülen çalışmalarla ilgili olarak “ABD eskisi gibi bölgemizde geniş askeri varlık gösterme kabiliyetine sahip değil; yitirmeye başladığı caydırıcılık kapasitesini taktik nükleer silahlarla doldurma arayışında” değerlendirmesini yaptı. Askeri kaynağa göre Türkiye, değişen bölgesel şartları dikkate alarak İncirlik’te bulunan ABD’ye ait taktik nükleer silahlarla ilgili yeniden bir değerlendirme yapmak zorunda.

ABD’nin İncirlik’te yürüttüğü nükleer yenileme çalışmaları Rusya’nın yakın takibinde. Rus Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun 22 Aralık’ta yaptığı yıllık Savunma Bakanlığı Toplantısı konuşmasında İncirlik ile ilgili dikkatlerden kaçan ancak kritik önemde olan uyarılar yer aldı. ABD’nin Avrupa’daki taktik nükleer varlığını yenileme çalışmaları içinde olduğunu belirten Şoygu, “Bu durum Rusya için risk oluşturuyor. Bu girişimlere gerekli karşılığı vermek zorundayız.” İfadelerini kullandı. Şoygu Rus Ordusunun bu konuda gereken önlemleri alacağını belirtti. 

Etiketler : ABD - nükleer - bombaları - yeniliyor -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler